Przejdź do treści

Antyoksydacja i wolne rodniki – po jakiemu to ? To do mnie ?

  Dziś kilka słów o wolnych rodnikach i antyoksydacji. Postaramy się jak najprościej 😉

  Antyoksydacja jest procesem, którego podstawę stanowią przeciwutleniacze, nazywane również antyoksydantami. Są to związki odpowiedzialne za neutralizowanie wolnych rodników tlenowych.
  Codzienny stres, narastające zmęczenie, nieregularny tryb życia, zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu oraz nadmierna ekspozycja na słońce są czynnikami przyczyniającymi się do powstawania w organizmie wolnych rodników tlenowych.

  Wolne rodniki wywołują procesy utleniania, których konsekwencją jest niszczenie struktur DNA komórek. W następstwie dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, a tym samym do szybszego starzenia się skóry oraz rozwoju wielu chorób, np. łuszczycy, egzemy.

  Antyoksydanty opóźniają procesy starzenia się skóry, działają przeciwzapalne i przeciwzmarszczkowo. Chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego odpowiedzialnego za fotostarzenie się skóry oraz powstawanie nieestetycznych przebarwień.

  Najskuteczniejsze antyoksydanty to witaminy C, E oraz koenzym Q10.

  Witamina C doskonale rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt i nadaje skórze blasku. Doskonale sprawdzi się przy skórze trądzikowej, bo łagodzi jego objawy. Wzmacnia również naczynka krwionośne oraz stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Poprawia tym samym jędrność i gęstość skóry.

  Witamina E jest nazywana “witaminą młodości”. Wygładza drobne zmarszczki, zwiększa nawilżenie skóry i poprawia strukturę lipidową. Wzmacnia tym samym ochronny płaszcz hydro-lipidowy skóry.

  Koenzym Q10 działa podobnie do witamin ale łatwiej przenika w głąb skóry i nie powoduje podrażnień. Dodatkowo działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.

  Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić temat zrozumiale 🙂 Teraz pozostało tylko wybrać odpowiedni składnik i również w ten sposób chronić swoją skórę.