Przejdź do treści

Podstawy pielęgnacji domowej

  Temat wydaje się banalny, ale w naszej zawodowej praktyce nie zawsze to tak wygląda. Dodatkowo, często spotykamy się z opinią, że lepiej jest skorzystać z dobrego i konkretnego zabiegu w gabinecie, niż inwestować w kosmetyki.

  A jak jest naprawdę ?

  Nawet najbardziej intensywny zabieg, choć będzie odpowiednio dobrany i wykonany, nie da super efektów – jeśli nie będziemy o skórę dbać odpowiednio i regularnie. Po takim zabiegu, oczywiście zobaczymy efekt WOW, ale będzie on na krótko.


  A podstawą jest odpowiednia i codzienna pielęgnacja domowa, którą zabiegami kosmetycznymi wzbogacamy. Czasami, faktycznie, zabiegi gabinetowe musimy rozbudować, skorzystać z serii, a nie tylko jednego zabiegu – jeśli kondycja skóry tego potrzebuje i chcemy ją poprawić. Ale przecież na zabieg przychodzisz kilka / kilkanaście razy w roku, a w domu kosmetyków używasz codziennie – czyli jesteś sporo zrobić sama w domu.

  Co prawda “krem”, nie da nam nigdy tego efektu WOW, co niektóre zabiegi, ale jest niezbędny, do dobrego i poprawnego funkcjonowania skóry.


  Jak taka pielęgnacja powinna wyglądać ?


  Zaczynamy od dokładnego oczyszczania twarzy rano i wieczorem. Sięgamy tu po delikatne żele lub pianki. Bez względu na to, czy Twoja skóra jest sucha czy tłusta, lepiej sprawdzi się tu kosmetyk nawilżający od peelingującego żelu. Peelingi wykonujemy tylko raz w tygodniu, tak aby nie podrażniać nadmiernie skóry. Jeśli lubisz używać płynów micelarnych, pamiętej, że musisz go również zmyć z twarzy. A najlepiej ograniczyć się tylko do demakijażu oczu takim produktem, żele i pianki dobrze poradzą sobie ze zmyciem pudru czy podkładu. Micele zawarte w płynach, mają wysuszające działanie na skórę, nie będą jaj dobrze służyły – są przecież “rozpuszczalnikiem”.


  Po zmyciu makijażu i oczyszczeniu skóry sięgamy po tonik, hydrolat lub mgiłkę. Taki kosmetyk przywróci prawidłowe ph skóry i jednocześnie sprawi, że następne kosmetyki będą lepiej działały. Prawidłowe ph oznacza, że skóra ma jakąś część pracy za sobą – właśnie tą, aby “nadrobić ” zmycie bariery ochronnej, czy wysuszenie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza przy skórach problemowych.

  Czas na krem – podstawowym kremem, który powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce jest lekki krem nawilżający. Doskonale sprawdzi się jako krem dzienny. Wieczorem aplikujemy krem bogatszy, odżywczy, zawierający więcej składników pielęgnacyjnych. Działanie kremów możemy wzbogacić dobierając serum, np. antyoksydacyjne, lub regulujące.


  Taką pielęgnacją możemy podtrzymać efekty zabiegów, a nawet znacznie je przedłużyć. Jeśli nasza skóra nie jest bardzo problematyczna, na profesjonalny zabieg w gabinecie możemy udać się raz na kwartał.